Výpisy z bankovních účtů budou od listopadu zdarma

Když jsem pročítal dnešní noviny, zaujmul mě článek s nadpisem Výpisy z účtů budou možná zdarma. Píše se zde o připomínkovém materiálu ministerstva financí, který má vejít v platnost v listopadu tohoto roku. Nařízení přikazuje všem bankovním ústavům poskytnout majitelům účtů bezplatný výpis o stavu a transakcích. Není zde ovšem uvedeno, v jaké formě. Může se tedy jednat o papírovou formu, kterou využívá stále méně zákazníků, nebo elektronickou formu ať už zasíláním na e-mail nebo dostupné PDF v internet banking. Druhá možnost by banky téměř nic nestála, ale začalo se diskutovat o papírové formě, že by na ní banky prodělávaly a musely zdražovat na jiných službách.

Osobně to nijak zřejmě nepocítím, protože si stahuji výpisy z internetového bankovnictví, ale docela mě překvapuje jak Evropská unie a potažmo stát zasahuje do bankovního sektoru takovýmto způsobem. Trh by si měl, myslím, poradit sám. Bankám platíme mnohem absurdnější poplatky, než jsou za výpis z účtu. Když už jsme ale u těch výpisů, tak mě překvapuje, že u KB musím platit za archivní výpisy. A za archivní výpis se považuje ten, který je starší než jeden měsíc. U internet banking České Spořitelny mám k dispozici výpisy do tří měsíců zpět. I toto přispívá k mé averzi ke Komerční bance. Ale to by bylo na další článek.

Martin Šimko

4 komentáře u „Výpisy z bankovních účtů budou od listopadu zdarma

  1. Miloslav Ponkrác

    A můžete mi, prosím Vás, prozradit, jak by si tady trh poradil sám? Velmi pochybuji, že by trh byl sám o sobě schopen jakýmkoli způsobem snížit poplatky u bank. Co by banky k tomuto mohlo „tržně“ donutit za současných podmínek?

  2. Márty Autor příspěvku

    Miloslav Ponkrác: konkurenčním bojem. Stačí, aby některá banka snížila poplatky nebo přišla nová banka s minimálními poplatky. Potom by teoreticky mohl nastat odliv klientů k takovýmto bankám, když pomineme velkou pohodlnost lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge