Projekty z Typografie a publikování – ITY v LaTeXu na VUT FIT

Jak jsem zde už dříve psal, v současné době studuji druhý ročník Fakulty informačních technologií na VUT. V letním semestru prvního ročníku jsem si zapsal volitelný předmět Typografie a publikování. Učili jsme se zde sázecí a publikovací systém LaTeX (čti latech) a typografii obecně. Předmět to byl velice zajímavý a také užitečným, všem Fiťákům doporučuji absolvovat;-) Součástí předmětu bylo také pět projektů, které jsme jako studenti měli sami během semestru vypracovat. Všechny tyto projekty zde chci nyní zveřejnit. Rád bych ale upozornil studenty ITY na to, aby zdrojové kódy v žádném případě nekopírovali a projekty v budoucnu vypracovali sami, jinak si mohou připravit slušivý oblek pro disciplinární komisi:-)

Předmět jako celek mě velice zaujal a i vyučující – Dr. Křena – jej podával velmi zajímavě a poutavě. Jednotlivé projekty zde zveřejněné si můžete stáhnout ve dvou formátech – zdrojovém souboru .tex a .pdf souboru, který vznikl přeložením posloupností příkazů latex, dvips, ps2pdf. Zastaralý příkaz pdflatex, případně pdfcslatex (pro české dokumenty) nemusí dávat totožný výsledek. Projekty probíhaly tak, že jsme dostali vzorový .pdf soubor a my jsme měli vytvořit zdrojový .tex soubor, který se po přeložení bude co nejvíce podobat originálu a v ideálním případě bude identický. Ovšem při dodržení všech typografických zvyklostí a pravidel, takže nějaké přesné pixelování nepřipadalo v úvahu.

Projekt 1 – seznámení s LaTeXem

První projekt byl určen především k seznámení se s LaTeXem a pro zjištění, „jak to vůbec funguje“. Ono jen LaTeX na Windows nainstalovat a zprovoznit je docela běh na dlouhou trať, možná zde o tom napíši také článek. Ale zpět k projektu. V zadání bylo několik odstavců se smíšenou a hladkou sazbou. Dále jsme si měli vyzkoušet pracovat s programem vlna, který Vám doplní nezlomitelné mezery tam, kde mají být (jednopísmenné spojky apod.).

Soubory ke stažení

Zdrojový .tex soubor, výsledný .pdf soubor.

Projekt 2 – sazba matematiky

Tento projekt už byl poněkud složitější hlavně kvůli tomu, že jsem musel stále dohledávat různé příkazy pro sazbu matematických symbolů, theroémů apod. Naučil jsem se ale v LaTeXu sázet rovnice, matice a další matematické vzorce. Velmi přínosný projekt.

Soubory ke stažení

Zdrojový .tex soubor, výsledný .pdf soubor.

Pozn.: Protože se v tomto .tex souboru objevují odkazy na jiné části textu a jejich reference, je nutné soubor přeložit pomocí latex, latex, dvips, ps2pdf

Projekt 3 – sazba úvodní strany, obrázků, tabulek, zdrojových kódů a kreslení v LaTeXu

V dalším z řady projektů jsem se naučil dobře sázet především zdrojové kódy a řeknu Vám, že to není úplně jednoduché:-) Otevřete si soubor proj3.tex a přesvěčte se sami:-) Navíc jsem zjistil, že v LaTeXu se dá nakreslil v podstatě jakýkoli obrázek za pomocí vektorů, čtverců a dalších geometrických obrazců, jen to ale chce pár hodin času u složitějších obrázků. Ono ani sazba úvodní strany není úplně nejjednodušší věc, pokud chcete dodržet zlatý řez a ne pouze ten geometrický.

Soubory ke stažení

Zdrojový .tex soubor, výsledný .pdf soubor.

Pozn.: Protože se v tomto .tex souboru objevují odkazy na jiné části textu a jejich reference, je nutné soubor přeložit pomocí latex,latex, dvips, ps2pdf

Projekt 4 – bibliografické citace v LaTeXu česky – bibtex

Jde o to, že často se v textu odkazujete na nějakou knihu, časopis, bakalářku diplomku apod. Na konci Vaší práce by tedy měl být seznam použité literatury a to jsou právě bibliografické citace. Tyto citace v LaTeXu je poněkud složitější věc, protože pro každý jazyk jsou trochu jiné. Nejlépe je, když máte už hotový styl pro citace. Já jsem použil šablonu csplainnat, ke kterému je také repozitář. Práce s ním je příjemná, když se naučíte základní syntaxi.

Soubory ke stažení

Zdrojový .tex soubor, .bib soubor, csplainnat.bst a výsledný .pdf soubor.

Pozn.: Protože se v tomto .tex souboru se používá bibtex, je nutné soubor přeložit pomocí latex, bibtex, latex,latex, dvips, ps2pdf

Projekt 5 – tvorba prezentací v LaTeXu

Čas od času člověk potřebuje vytvořit prezentaci. Věřte mi, že LaTeX je mnohokrát lepší něž nějaký MS PowerPoint:-) V případě, že jedou uděláte v LaTeXu prezentaci, už od něj neupustíte. Alespoň u mě to platilo. V zadání jsme měli, ať vytvoříme prezentaci na libovolné téma. Součástí měla být také tabulka a nějaký vektorový obrázek. V LaTeXu jdou také velmi dobře sázet přechody mezi jednotlivými slidy. Moje prezentace byla na téma piva, tak se můžete podívat a třeba se něčemu i přiučíte:-)

Soubory ke stažení

Zdrojový .tex soubor, výsledný .pdf soubor.

Pozn.: Protože se v tomto .tex souboru objevují slidy, je nutné soubor přeložit pomocí latex,latex, dvips, ps2pdf

Na závěr bych rád doplnil, že ze všech projektů jsem měl plný počet bodů (až na ten poslední, kde mi chyběl vektorový obrázek), takže je možné je brát jako referenční, pro Vaše studium nebo inspiraci. LaTeX mi od té doby, co jsem absolvoval předmět ITY, přirostl k srdci a rád ho používám. Budu rád, když se v komentářích vyjádříte, jaký vztah máte k LaTeXu Vy;-)

Martin Šimko

4 komentáře u „Projekty z Typografie a publikování – ITY v LaTeXu na VUT FIT

  1. zirkonxx

    latex primo zboznuji a instalace a zprovozneni ve windows neni beh na dlouhou trat staci jen instalace TEXLIVE spousti se bud z disku nebo primo z dvd
    jednoduche a nic sloziteho clovek muze hned kompilovat sve tex soubory

    omlouvam se za slovo kompilovat ale nevim jak jinak bych tuto cinost nazval snad jedjine spousteni texu ?

    Zbynek

  2. Márty Autor příspěvku

    Díky za info, já mám nainstalovaný MikTeX, poté programy pro práci s PostScriptem a Led editor. A když jsem to instaloval poprvé, dalo mi to docela zabrat:-)

  3. Trawais

    Ono by to chtelo nejakou Linux distribuci, ze jo Marty 😉 a pak je instalace brnkacka. Ale ja teda musim napsat, ze jsem si LaTeX oblibil uz driv jako samouk. Ale jak mam tedka predmet ITY, tak mi to tam jenom znechucujou 🙂 Ale ja se nedam 🙂 LaTeXem si necham vysazet i napis na hrob 😛

  4. Gorog

    No v Latexu jsem vysazel i diplomku. Udelate si text bez formatu atd. a pak to tam jen nastrkate, prace s literaturou je super a vytvoreni obsahu take. Trosku hnus jsou ale tabulky no.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge