Končí DirectoGlobal?

Editováno v 15:57 dne 12. 6. 2009
Kdo používá reklamní systém DirectoGlobal, nebo se o něj zajímá, tak ví, že se nad ním v poslední době stahují mračna. První úder mu zasadil Google, když téměř všem webům zainteresovaným v Directu udělil PageRank ban. Vedly se o tom dlouhé diskuze třeba na WebTrhu. Spousta webmastrů z Directa odešla a nešetřila ostrými slovy.

Druhý úder byl od Seznamu. I když není moc jasné, jestli se o nějaký „úder“ vůbec jednalo. Někdo tvrdí, že Seznam snížil všem webům, kde byl Directo kód, S-Rank a odsunul je v SERPu dolů. Já takovou zkušenost nemám, takže si myslím, že to bylo způsobené jen změnou algoritmu ve fulltextu Seznamu. Zřejmě se snížila váha patičkových odkazů, čemuž odpovídá i Twitter zpráva Dušana JanovskéhoSoumrak patičkářů„. Ať za to tedy může Directo nebo ne, i toto mělo vliv na odchod některých webmasterů.

Jako další úder, a podle mě největší, je nefunkční podpora Directa. Věřím, že toho má Vembl hodně, ale co je moc to je moc. Možná by pomohlo, kdyby na podpoře bylo více lidí, ale to by zase něco stálo. Každopádně kvůli nefunkční podpoře odešlo možná nejvíce webmasterů. Co musím ale uznat je to, že Directo vyplácí bez nějaké prodlevy. Sice to nemohu posoudit z vlastní zkušenosti, ale co jsem tak četl, tak zatím neměl nikdo problém. Když se na to tedy podívám z druhé strany, důležitější je, že jsou vypláceny provize než to, že podpora je funkční tak na půl.

Dnes Vembl na svém blogu zveřejnil docela zajímavou zprávu – DirectoGlobal je na prodej za 1Kč. Podmínky prodeje si přečtěte sami. Osobně prodej trochu chápu, když se nad tím zamyslíte, tak v poslední době to šlo opravdu s Directem trochu z kopce a hodně lidí na něj nadávalo a to majiteli na psychice a vůli moc nepřidá. Ale i tak je to velké překvapení. Bojím se, že tím Directo trochu ztratí na vážnosti. Možná se ale pletu a potencionální nový majitel pozvedne Directo výše. Zajímalo by mě, jestli přijdou ony Vemblem očekávané velké změny s příchodem nového programátora, nebo na to za něj už nedojde.

Když tak nad celým Directem přemýšlím, tak si myslím, že na něm Vembl docela prodělal. Počítejte se mnou. Nákup Directa stál tuším 200 000 Kč (zde si ale nejsem zcela jistý).  Výdaje na programování systému, na zřízení firmy v USA, hosting, domény a další věci mohly být cca 300 00Kč. V součtu to tedy může být nějakých 500 000 Kč řekněme. Nyní k výdělkům. Za poslední 3 měsíce zde inzerenti utratili cca 500 000 Kč. Provize pro majitele Directa je 20%. Z půl milionu je to tedy 100 000 Kč. Z předchozího provozu (tedy před spuštěním DirectoGlobal) to mohlo být možná taky nějakých těch 100 000 Kč, ale spíše méně. Když si to tedy všechno sečteme, tak máme výslednou sumu -300 000 Kč. To je poměrně velká částka, a proto se tolik divím, že se nyní Directo prodává za 1 Kč. Tyto počty berte ale s velkou rezervou, nemám žádné vnitřní informace o financích Directa a toto jsou pouze moje odhady.

Na závěr bych rád řekl, že sám Directu dávám ještě šanci. Chtěl jsem to už zabalit po GPR penalizaci, ale sloty jsem měl z většiny vyprodané, tak proč je nenechat doběhnout. V současné době mám jen pár volných slotů a docela dobře se prodává, tak doufám, že to i vydrží. Jaký názor na Directo máte Vy?

EDIT:

Vembl se rozhodl stáhnout prodej Directa a bude ho tedy i nadále provozovat. Vyjádření si můžete přečíst na WebTrhu. Zároveň jsem upravil výpočet ztráty Directa, který je stále ale jen moje spekulace.

Martin Šimko

6 komentářů u „Končí DirectoGlobal?

 1. xman

  Na to že vývoj systému stál cca 500 000 Kč má system dosť nedostatkov, ale tiež verím že sa to ešte nejak rozbehne, neni to predsa zlá myšlienka, tu sa pekne ukázalo že nestačí mať len nápad ale treba ho vedieť aj úspešne zrealizovať.

 2. Fondil

  Directo už u mě moc vážnosti nemělo, ale stále vydělávám, tak proč ne.

  S těmi výplatatmi už to není tak žhavé, mám tam vystavenou fakturu z 25.5. a peníze nepřišli.
  Ale pravda je že splatnost faktury je až 26.6, takže žádný dluh…

 3. rarasek

  Ja se jen bojim, zestli ta cena 1kc neni trochu alarmujic, jako ze se tam skryva nejaky velky problem a nebo nutnost to co nejrychleji nekomu prodat – vcetne zavazku a ruceni jak je napsano v podminkach.

  Je to ale jen moje domenka, protoze proc to nedat jinak do aukce.

 4. Pingback: Přestal se Google zlobit na DirectoGlobal? + přepočet PageRanku | Mártyho blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge