Seznam má nový ScreenShot generátor

Určitě to všichni znáte, dívate se na Seznam, kolik máte zaindexovaných stránek svého webu a nestačíte se divit screenshotům, které se u stránek zobrazují. Buď u nich není „nic“ (bílý obrázek) nebo dokonce screenshot úplně jiného webu. Toto by už mělo být minulostí. Seznam totiž nyní testuje nový ScreenShot generátor. Jde o zcela novou aplikaci, nenavazuje tedy na starý generátor. A co přesně přináší nového? Na fulltext blogu Seznamáci píší:

 • častější aktualizace náhledů,
 • snížení počtu chybějících screenshotů,
 • snížení počtu špatně vygenerovaných screenshotů (např. celý bílý),
 • odstranění problému, že za určité situace se u url zobrazil náhled z úplně jiného webu ;-),
 • … a samozřejmě hezčí a menší screenshoty.

Nové screenshoty se budou pořizovat v pevném rozlišení 700×550 px. Pokud tedy máte web širší než je tato velikost, screenshot bude pouze výřez začínající v pravém horním rohu až do dané velikosti. Můžeme diskutovat nad tím, proč zrovna toto rozlišení, když dnešní weby se už docela dlouho optimalizují pro 1024×768 px a výše.
Velmi zajímavou novinkou je ale následující vychytávka: když SeznamBot zaindexuje Vaši novou podstránku a zatím pro ni není vytvořen nový screenshot, tak se postupně zkracuje URL až do té doby, než se narazí na už vytvořený screenshot. Přece jenom je lepší mít nějaký, i když ne úplně relevantní, než žádný.

Nyní nám nezbývá nic jen čekat, až se nový generátor nasadí do ostrého provozu a doufat, že bude plnit to, co Seznam slibuje. Už teď si nový generátor můžete vyzkoušet na searchtestu.

Zdroj: http://fulltext.sblog.cz/2009/02/04/27

Martin Šimko

3 komentáře u „Seznam má nový ScreenShot generátor

 1. Fondil

  Už je to docela potřeba, na mnoha mých novějších webech screene nejsou vůbec, někde jsou třeba screeny z úplně jiných stránek – no vcelku chaos. A přitom si myslím, že i screenshot webu docela rozhoduje o tom, zda lidi na web vstoupí nebo ne.

 2. Márty Autor příspěvku

  Mě v poslední době ani Seznam nechce upravit/vytvořit screeny, když adresy stránek ručně nabuším do jejich přidávacího formuláře…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge