Je AioAds jen nepovedená kopie DirectoGlobal?

Aktualizováno. Asi před měsíce na WebTrhu uživatel WuShin honosně představoval svůj nový reklamní systém AioAds. Diskuze se vede v dost skeptickém duchu. Ono se není ani moc čemu divit. Při prvním pohledu je to pouze kopie DirectoGlobal pouze s jiným CSS stylem. Je to opravdu tak, nebo má AioAds něco navíc?

Ze zvědavosti jsem se do AioAds zaregistroval jako partner a vložil reklamní kód na tento blog do pravého menu. Když jsem si tak listoval katalogem nabídek, docela jsem se zhrozil, že nabídek bylo jen pět. Systém byl ale starý pár dnů, a tak jsem se nad tím moc nepozastavoval. Jak čas plynul, žádná nabídka o koupi reklamy nepřicházela. Došlo to dokonce tak daleko, že jsem zapomněl, že na blogu mám reklamní kód:-) Před týdnem mě však přišel e-mail s požadavkem na schválení reklamy a záhy druhý stejný e-mail. Obě reklamy jsem odsouhlasil a můžete se na ně podívat v pravém menu, jak jsem již výše avizoval. Znovu jsem se tedy podíval do nabídek reklamních ploch a moc se toho tam opravdu od mojí poslední návštěvy moc nezměnilo. Nabídek stále pět, vyprodaných ploch přesně šest! Z toho dvě moje. Je z toho jasně cítit, že buď partneři nemají v systém důvěru, a proto nechtějí na svoje weby dávat reklamní kód a nebo se majitel poněkud vykašlal na propagaci projektu a ten umřel společně s tématem na WebTrhu.

Majitel AioAds tvrdí, že jde o unikátní systém, pojďme se tedy na to podívat blíže a trochu AioAds porovnat s Directem. První scrennshot je z katalogů nabídek obou systémů:


Zde jde jasně vidět určitá podobnost. Občas je to až do očí bijící. Pokud si ještě trochu vzpomínáte na design starého Directa, tak je to ještě markantnější. Náhoda, nebo úmysl? Těžko říct. Pojďme ale dál. Generátor kódu pro zobrazení na webu je také téměř totožný. Ono celý layout je jen jakousi světlejší variantou Directa. Nechci zde ale spekulovat o nějakém kopírování designu. Ono to je v podstatě jedno. Od reklamního systému očekávám především funkčnost, ne vzhled.

Co má AioAds a DirectoGlobal nemá

Zatím jsem přišel jen na jednu věc, která se mi však velmi líbí. Jedná se o funkcí „ukončit prodej této reklamní plochy a nechat doběhnout reklamy„. Jednoduše se tak můžete rozmyslet, že už na daném webu nechcete zobrazovat reklamu, ale zároveň nechcete přijít o již rozjednané reklamy a z nich plynoucí zisk. Sám jsem sice tuto funkci zatím nevyzkoušel, ale věřím, že funguje:-)

Co má DirectoGlobal a AioAds nemá

Zřejmě toho bude více, ale ta nejzásadnější věc jsou určitě inzerenti. Reklamní systém bez inzerentů prostě není reklamní systém, co si budeme povídat. Když jsem se o AioAds dozvěděl poprvé, říkal jsem si „paráda, konečně nějaká konkurence Directa“. Teď mi ale přijde, že AioAds pomalu umírá. Nikde se o něm nemluví, nepíše, nejsou partneři ani inzerenti. Když si ale vzpomenu na začátky Directa, bylo to podobné. Málokdo věřil začínajícímu reklamnímu systému. Jeden z takových jsem byl i já a poprvé Directo vyzkoušel až na začátku tohoto roku. U nového systému vždy určitě panuje strach o vyplácení peněz. S tímto se ale myslím zatím AioAds zatím trápit nemusí, protože šest prodaných slotů je opravdu málo:-)

I přes všechny negativa věřím, že se AioAds trochu rozjede a přijde na něj jak dostatek kvalitních partnerů, tak dostatek inzerentů. Nevidím však žádnou propagaci, což je myslím velká chyba. Vývoj systému určitě něco stál a nechat ho jen tak umřít by bylo poměrně drahé.

A co Vy, máte nějaké zkušenosti s AioAds, aneb jste jeden z majitelů 5 webů, které jsou zatím zapojené do AioAds? 🙂

Aktualizováno: Přišlo mi vyjádření od majitele AioAds – nyní prý připravují nový systém, který by měl být lépe použitelný pro uživatele a podobný například AdWord od Googlu. Proto tedy není AioAds nyní nikde propagován. Větší reklama a propagace by měla přijít koncem roku i s novým systémem. Máme se tedy snad na co těšit.

Martin Šimko

6 komentářů u „Je AioAds jen nepovedená kopie DirectoGlobal?

  1. Wushin

    Ahoj Márty,
    Dokončili jsme novou verzi AioAds.cz. Došlo v ní k zpřehlednění položek, lehké změně designu a především k zprovoznění vložených reklamních formátů. Vložené reklamy nemají vliv na SEO, tudíž za ně majitele stránek nepotká penalizace.

  2. Márty Autor příspěvku

    Tkim: Directo.sk nedávno vyplácelo provize, ale DirectoGlobal má stále nevyrovnané účty – už přes rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge